Odwiedziny Chorych...
Istnieje możliwość przyjmowania sakramentów w domu, przez osoby starsze i/lub chore. Chory może przyjmować Komunię św. (i inne sakramenty, np. spowiedź, namaszczenie chorych) w domu, gdy nie jest w stanie, z powodów zdrowotnych, przyjść do kościoła. Sakrament namaszczenia chorych służy osobom chorym i starszym, a nie tylko umierającym. Daje on łaskę odpuszczenia grzechów; przynosi łaskę zdrowia (jeśli jest to wolą Bożą) lub łaskę przejścia w pokoju do Królestwa Bożego (jeśli jest to wolą Bożą). Sakrament namaszczenia chorych jest wielką duchową pomocą dla bliskiej osoby, która dźwiga krzyż choroby i słabości.
Uwagi praktyczne...
Należy przygotować krzyż i świece na stole przykrytym białym obrusem (na wzór ołtarza w kościele)
Domownicy powinni klęczeć w trakcie obrzędu udzielania Komunii św., natomiast osoby starsze lub chore mogą stać, siedzieć lub leżeć (stosownie do stanu zdrowia)
Nie można zaniedbywać przyjmowania sakramentu namaszczenia chorych z powodu fałszywej chęci niestresowania osoby chorej lub umierającej. Jeśli wezwiemy kapłana z namaszczeniem, to dajemy tym samym chorej lub odchodzącej do wieczności osobie największy prezent jaki tylko możemy jej ofiarować: odpuszczenie grzechów, darowanie kar i niebo!!! Jeśli zaniedbamy tego uczynku miłosierdzia i nie wezwiemy kapłana, wówczas możemy skazać kochaną osobę na potępienie. Czy chęć chronienia przed stresem jest odpowiednią ceną za duszę ludzką, za jej wieczną szczęśliwość?
Zwyczajne odwiedziny chorych odbywają się raz w miesiącu (najczęściej w 1. piątek m-ca w Kamienicy i 1. sobotę m-ca w St. Paczkowie i Kozielnie)
W nagłej sytuacji można wezwać księdza o każdej porze
Chorą lub starszą osobę można zapisać na listę comiesięcznych odwiedzin w kancelarii lub w kościele po Mszy św.